Engine

Rubriky: | komentáře
Základní informace

Celá hra je poháněna enginem Aurora, který si studio CD Projekt RED licencovalo od studia Bioware. Sami pak tento engine interně předělali a vylepšili k potřebám Zaklínače. Hra měla být původně založena na enginu, který chtělo CDPR použít v konverzi Baldur’s Gate: Dark Alliance, avšak tato technologie byla shledána problematickou a neefektivní, a tak se z finančních a časových důvodů začalo pátrat po vhodném enginu.

Shodou okolností se vývojáři jednoho dne dostali do kanceláří studia Bioware (což je firma zodpovědná za sérii Neverwinter Nights, Mass Effect, Jade Empire …), kde se mimo jiné dozvěděli, že Bioware vlastní kompletní systém pro vývoj RPG a nabízí jeho licencování. Takto nějak se ve zkratce dostal tým studia CDPR k enginu Aurora. Více si můžete přečíst v překladechpříspěvků z IGN blogu tvůrců.

Model budovy

Grafika

Grafickému jádru enginu se dostalo asi největší péče a zárověň změn, díky kterým se grafika dostala na poměrně dobrou úroveň. Engine nyní renderuje kompletně pod DirectX 9.0c (DX 10 nevyužívá) a navíc obsahuje per-pixel nasvícení, což v kombinaci s normal mappingem umožňuje, aby postavy s milióny polygonů mohly být zredukovány na pouhé tisíce a neztratily kvalitu, což je velmi výhodné.

Samozřejmě nechybí podpora i dalších techologií nasvícení např. omni-directional lights, real-time, dynamický nasvětlení cyklu dnes a noci a různé nasvícení krajiny, na které vidíme změny počasí. Engine nás nyní může okouzlit celou řadou rozmanitých efektů či filtrů – bump mapping, enviroment mapping, stencil soft shadows, volumetric fog, depth of field (hloubka ostrosti), motion blur (rozmazání pohybu), bloom filter (efekt podobný HDR) a spoustu dalších. Renderovací jádro také podporuje Shader model verze 2.0 a 3.0.

Osoby jsou přivedeny k životu použitím motion-captured animací a až nakonec jim jsou naanimovány jejich vlasy a oblečení. Tvůrci také používají advanced character shaders (pokročilé shadery osob) s sub-surface scatteringem a rim lighting. K modelování postav či prostředí se používá 3D Studio Max. Jenom model Geralta je tvořen více než deseti tisíci trojúhelníky, což nám umožňuje ve hře postřehnout všechny detaily.

Vysoce kvalitní systém flóry je vytvořen za použití IDV SpeedTree middlewareu.

Model Geralta

Zvuk

Audio systém enginu podporuje enviroment audio a 3D positional zdroje zvuku s Dolby Digital 5.1. V Zaklínači byly všechny dialogy -přes 22000 řádků- nahrány profesionálnímy dabéry a připojí-li se k tomu synchronizace rtů a emoční stavy, stvoří to komunikaci s NPC jako s živým člověkem.

Fyzika

Mocný fyzikální engine Karma podporuje stovky fyzikálních objektů na každé scéně. Rigidní těla, ničitelné objekty, fyzikální omezení a ragdoll, tak to vše je podporováno.

Fyzika v Zaklínači je použita pro důležité herní prvky jako jsou magická znamení (jelikož pomocí Igni a Aard budeme moci ničit některé objekty), tlakové vlny a realistická charakteristika pro různé materiály a povrchy.

Umělá inteligence

Stovky UI-kontrolovaných osob, které mají své vlastní potřeby a úkoly, obývá žijící města. Pokročilá bojová UI dělá souboje ještě vyzývavější a zábavnější.

NPC mají dynamické chování, které se mění na základně analýzy okolního prostředí. To znamená, že NPC působí na ostatní NPC a mimo jiné na ně má vliv i počasí a činy hráče atd. Navíc bojová UI je vizuálně velmi atraktivní díky stovkám motion-pictured animací a speciálním efektům.

Ostatní

Jednou z důležitých změň v enginu je taky to, že hra podporuje pouze singleplayer. Zaklínač vyšel pouze PC a na Windows, avšak nebylo vyloučeno, že v budoucnu vyjde nějaké pokračování i na konzole. Vznikla i petice za instalátor na Linux, avšak tvůrci na ni nereagovali. Každopádně lze hru za pomocí WINE rozběhnout i na Linuxu a dle ohlasů běží celkem dost dobře.

Ke hře již byla vydána sada nástrojů (jsou ke stažení na ofic. stránkách) s názvem D’jinni, která hráčům umožňuje tvoření modifikací hry. Pro skriptování se používá Lua 5.0 či interní NWN skript. Synchronizace rtů byla vytvořena za využití softwaru Annosoft Text Based Lipsync Engine Library. Hra dále využívá Bink Video, Miles Sound System a Loki Library.

Od verze 1.4 na počítačích s LightFX (jako např. série Dell XPS –XPS M17x0, XPS720) blikají při některých akcích LED různými barvami, například při vstupu do lokací, při změně denní doby, začátku a konci souboje apod. Má-li tato funkce fungovat správně, jsou zapotřebí odpovídající ovladače Quickset (lze je stáhnout ze stránky https://support.dell.com/support/downloads)

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments