Heroes desková hra v češtině

Wiedźmin

Rubriky: | komentáře

V roce 2001 vznikl na motivy povídek a knižních románů také třináctidílný polský televizní seriál Wiedźmin, který byl následně sestříhán do stotřicetiminutového filmu. Režii měl na starosti Marek Brodzki, v hlavní roli Geralta z Rivie si zahrál Michal Zebrowski, bok po boku s herci jako Olaf Lubaszenko a Zbigniew Zamachowski.

Kam sahají kořeny filmového Zaklínače?

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal na přelomu nového tisíciletí mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem z Rivie. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pěti dílné série Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera.

Kdo je Vědmák?

Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén. V novelách Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi. Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu „vymkl“ z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání.

Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači „odsouzen“ k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory „našeho“ světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie, právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá.

Wiedźmin v televizi

Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl třináctidílný seriál Wiedźmin, od režiséra Marka Brodzkiho, který byl o rok později sestřihán na celovečerní snímek Zaklínač – rovněž režírovaný výše zmíněným režisérem.

Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. Znamenitou hudbu k seriálu napsal známý polský rockový skladatel, muzikant a hudební producent Grzegorz Ciechowski. Postavu osamělého zaklínače Geralta z Rivie ztvárnil Michał Żebrowski, jeho přítele, barda a hudebníka Marigolda hraje Zbigniew Zamachowski.

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments