Eskel: Osudový zaklínač a dobrý přítel Geralta

Rubriky: Ze světa Zaklínače | komentáře (1)

Těžko Eskela v jakémkoliv zpracování Zaklínače přehlédnout. Tenhle zaklínač školy Vlka a dobrý přítel Geralta z Rivie se jistě zaryje do paměti každému fanouškovi. Zatímco v knižním a herním zpracování je role Eskela osobitější a obsáhlejší, tvůrci seriálu s ním zametli po svém. Jaký je příběh Eskela se dočtete v našem článku, kde mimo jiné můžete narazit na spoilery knižní, seriálové i herní.

Dítě z vrcholků hor

Eskel se narodil v horách a byl součástí horského lidu. Jeho matka mu zpívala starou trampskou písničku o slepici, což bylo později to jediné, co si z ní zaklínač pamatoval.

Za nepříliš jasných okolností se jeho domovem nakonec stala Čarodějnická osada v Modrých horách, které lemují hranice východu Severních království. Tam se ho ujal Vesemir, jenž ho přivedl do Kaer Morhen.

Okamžitě se spřátelil s malým Geraltem, kterého bral postupem času jako svého bratra. Společně se vyžívali v dětských deliktech. Jednou Eskel s Geraltem chytili obrovského lesního čmeláka a přivázali ho ke džbánu, což jim přišlo náramně zábavné. Ale to jen do chvíle, kdy je strýček Vesemir přistihl a potrestal koženým řemenem.

Aby se stali plnohodnotnými zaklínači, podstoupili společně vražedné a bolestivé lekce. V rámci proměny museli podstoupit také Zkoušku trav, která změnila jejich fyziologii a mimo jiné jim propůjčila kočičí vidění ve tmě. Když mladý Eskel spatřil, jak Geralt po Zkoušce trav přišel o barvu vlasů velmi se obával o život svého přítele.

Zákon překvapení

Eskel podporovaný Lambertem po útoku, ze kterého si odnáší jizvy na celý život.

Nejen přátelské sympatie měl Geralt s Eskelem společné. V původní počítačové hře The Witcher se objevuje Deidre Ademyne, dítě překvapení Eskela. Jak pravil Vesemir, Deidre se stala Eskelovým „nečekaným dítětem“, když zaklínač zachránil život jejímu otci, tehdy knížeti Caingornu. Z vděčnosti princ slíbil Eskelovi „to, co by našel, ale nečekal“, až se vrátí domů. Tím, jak se ukázalo, bylo těhotenství princovi ženy, tedy narození Deidre. Díky tomu Eskela a dívku pojilo zvláštní pouto.

Vhledem ke skutečnosti, že se Deidre narodila při zatmění slunce, bylo na ní uvaleno prokletí Černého slunce (podobně jako na Renfri).

Příběh dál ovlivňovala rozhodnutí hráče. Jedna z příběhových linek může mimo jiné rozpoutat boj mezi zaklínači a Deidre, kdy je Eskel vážně zraněn a odnáší si z boje zjizvený obličej (s nímž vystupuje v dalších dílech herního zpracování).

Ciri a návštěva z Novigradu

Eskel se poprvé setkal se Ciri v roce 1264, když ji Geralt přivedl na Kaer Morhen. Eskel byl kolem Ciri zpočátku skepticky, nicméně po nějaké době souhlasil s jejím výcvikem. Velmi ho znepokojovaly transy, kterými Cirilla procházela, proto situaci řešil s ostatními zaklínači. Po delších debatách se nakonec shodli, že požádají čarodějku Triss Marigold, aby s výcvikem Ciri pomohla.

Když se Triss potkala s Eskelem poprvé, prohlásila, že zaklínač vyzařuje silnou magickou auru, kterou u žádného jiného zaklínače nezpozorovala. Od začátku měli s Triss dobrý vztah, třebaže měla čarodějka časté připomínky, jak se k Ciri ostatní v Kaer Morhen chovají. Eskel jí však trpělivě naslouchal.

Eskelův odkaz

Před rokem 1276 se setkal s Yennefer z Vengerbergu, když dorazila na návštěvu do Kaer Morhen.

Podle informací z povídkové knihy Szpony i kły (Claws and Fangs) od Andrzeje Sapkowského byla jedna z cest Eskela kolem Brenn, nedaleko temerského města Maribor. Tam se chýlila ke konci druhá severní válka. Po mohutné bitvě u Brenny se Eskel vyptával na svého přítele Coëna z Povissu, který bojoval za Sever. Nejenže se dozvěděl o osudu svého kamaráda, ale také dokázal získat zpět Coëna stříbrný meč. Ten byl poté vystaven v hlavním sále Kaer Morhen.

Eskel nikdy nezískal Geraltovu proslulost, přestože se Bílému vlkovi vyrovnal ve zkušenostech i dovednostech. Přesto se Eskel proslavil jako schopný zaklínač, vyučený ve svém řemesle. Jedním z jeho uznávaných hrdinských činů bylo, když zachránil malou holčičku před baziliškem, rozpáral příšeře břicho a dostal ji ven.

Eskel měl pronikavě kovový hlas, který Ciri zněl jako psí štěkot, když ho slyšela poprvé. Nejvýraznějším rysem jeho vizáže byla dlouhá, děsivá jizva táhnoucí se od koutku úst přes celou délku tváře až k uchu. Svědila ho, když byl nervózní nebo v rozpacích. Až na jizvu a barvu vlasů si byli Eskel a Geralt podobní jako praví bratři. Eskel byl klidný, trpělivý, vyrovnaný, přemýšlivý a zdvořilý. I když s nějakým tématem z celého srdce nesouhlasil, předstíral zdvořilost a zájem o věc. Co ho v takových situacích prozrazovalo, bylo vyhýbání se očnímu kontaktu. Rád popíjel a smál se s přáteli.

Vesemir považoval Eskela za jednoho z nejspolehlivějších zaklínačů.

Seriálová gilotina

V seriálu Zaklínač od Netflixu s Eskelem zametli po svém. Pro mnohé fanoušky musel být poměrně šok, že zrovna Eskel si vylosoval nejkratší drátek. Objevil se pouze v jednom díle seriálu, kde se záhy proměnil v Lešije a Geralt ho musel zabít. Ve fanouškovské základně takové rozhodnutí pochopitelně vzbudilo rozruch.

„Museli jsme fanouškům zdůraznit, že Kontinent se neustále mění. S tím přichází také otázka, zda tu je i nadále místo pro Zaklínače..“ obhajuje kontrovezní rozhodnutí tvůrkyně seriálu Lauren Hissrichová.

„Chci říct, že to je vlastně to, s čím se celý seriál potýká postava Vesemira. Emocionální pocit: „Je tohle konec zaklínačů?“. Museli jsme proto někoho zabít.“ pokračuje Hissrichová.

„Cílem bylo také dostat do Kaer Morhen nějaké monstrum, která bude mít něco společného s Ciri. Zároveň bylo důležité také uvědomění Geralta a Vesemira, že přivedení dívky do jejich zaklínačské pevnosti věci zásadně změní. Upřímně řečeno, Eskelova smrt pro Geralta mění všechno. Myslím, že také pohání Geraltovu potřebu zjistit, co se děje s Ciri a najít rychlé řešení, protože ví, že pokud to neudělá, riskuje ztrátu jí i svých bratrů.“ zakončuje svou obhajobu Lauren Hissrichová.

Nedá se s úplnou jistotou konstatovat, že s průběhem a rozhodnutím tvůrců seriálu Zaklínač souhlasíme. Eskel mohl být silným článkem na poli hereckých výkonů, kdyby alespoň dostal šanci. Rozhodnutí tvůrců mohla ovlivnit také výměna herců když původního Thue Ersted Rasmussena vystřídal Basil Eidenbenz. O skutečném důvodu však můžeme jen polemizovat..

Nezapomeňte si prohlédnout seriálové suvenýry nebo knihy Zaklínače.

 

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Harry
Host
Harry
1 rok před

Szpony i kły (Drápy a tesáky) není kniha od Sápka (zavádějící obálka byla po právu kritizována), ale jde o sbírku povídek ze zaklínačského světa. Jedná se o nejlepší čtenářské příběhy vybrané prostřednictvím soutěže pořádané měsíčníkem Nowa Fantastyka v roce 2016. AS napsal jen poznámku na obálce knížky.