První dojmy z příběhové karetní hry

Rubriky: Zaklínač | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem První dojmy z příběhové karetní hry

Po menším fiasku s premiérou hry v obchodech Empik, kdy došlo ke zpozdění o dva dny a lidé zoufale běhali po obchodech, kde nevěděli, co po nich vlastně chtějí (info zde), se mi do mých rukou konečně dostala Přiběhová karetní hra Zaklínač (Wiedźmin: Przygodowa Gra Karciana). Pojďme se na ní podívat…
Existují dvě karetní hry na téma počítačové hry Zaklínač od studia CD Projekt RED. Ta první je jednoduchá hra o 20 kartách, která se rozdávala v němčině v Německu na Games Convention a polská verze bude součástí polské sběratelské edice počítačové hry. My si dneska povíme o té druhé, která se v Polsku prodává zvlášť a jejíž tvůrcem je Kuźnia Gier.

Balení je skutečně krásné.

V elegantní a poměrně dost velké krabičce se hrou nalezneme: 106 karet rozdělených na: útoky (56), netvory (20), události (15), lokace (10), hrdiny (5) a karty Geralta (4). Dále 24 žetonů zlata, označník (jak to kruci přeložit – kus kartonu s obrázkem) Geralta, sáček na žetony zlata, pravidla a 4 karty pomoci.

Úkolem hráče je získávání zlata, za které může si může najmout Geralta, či získat karty útoků dovolujících překonat netvory drancující svět. V tomto úkolu jednak pomáhají speciální schopnosti pěti hrdinů (bard Marigold, král Foltest, čarodějka Triss, mistr zaklínačů Vesemir a trpaslík Yarpen Zigrin), jednak vyjímečné karty událostí, které lze získat v průběhu hry.

Hra končí na konci kola, ve kterém jeden z hráčů překoná svého čtvrtého netvora. Následně se sečtou Body slávy (získané za každého zabitého netvora) a vítězem je hráč s jejich nejvyšším počtem.

Jako každá karetní hra i tato probíhá na kola. Jedno kolo se skládá z několika fází. A ty jsou: výber hrdiny (hráč si zvolí jednoho z pěti hrdinů pro toto kolo; každý přináší jiný bonus), zvláštní události a akce (lízání nových karet dle určitých pravidel), licitace o Zaklínače (licituje se o možnost najmout si Geralta, který jediný může bojovat s monstry), souboj s netvory, licitace o události a koncovka tahu (na místě zabitého netvora se objeví další, doplnění karet).

Souboj probíhá tak, že máme v ruce karty útoků získané v části tahu akce. Jsou 4 druhy útoku (železným mečem, stříbrným mečem, magickými znaky a elixíry). V balíčku je vždy od každého druhu 9 karet o síle 1 a 3 karty o síle dva plus 4 karty s univerzálním útokem síly 1. Na kartě netvora je zobrazeno, kolik kterého druhu útoku je třeba na jeho zničení. Pakliže hráč, který úspěšně vylicitoval Geralta (nebo hráč s druhou nejvyšší nabídkou v případě hry 3 a 4 hráčů) má dostatek karet útoku, určí na kterého netvora útočí a vyloží karty útoků v dané hodnotě z ruky. V tuto chvíli může nějaký protihráč vyložit kartu události Past, která odebere jednu z těchto karet. Pak musí útočící hráč chybějící kartu přidat, jinak netvora neporazil. Po zabití netvora získává body slávy na kartě vyznačené. Vítězem hry je hráč, který zabil 4 netvory a má nejvyšší počet bodů slávy (lze získat i díky kartám událostí).

Nechci zde podrobně rozepisovat pravidla (překládám je a již brzy bude k dispozici český překlad), jen zhodnotím, že hra dvou hráčů trvá přibližně 30 minut, přesně jak udávají autoři hry. Maximální počet hráčů je 4 a vzhledem k omezenému množství karet útoků je pak hra velice obtížná.

Hra je poměrně zajímavá díky licitaci a není přiliš zdlouhavá či složitá. Při ceně 59,99 PLN (cca 450,-Kč) dostat dva balíčky karet, pár žetonků a pravidla v předimenzované krabičce mi ovšem přijde poněkud málo. I přesto mohu hru doporučit všem fanouškům Zaklínače.