Reference a vtípky ve světě Zaklínače

Rubriky: Zaklínač 3 | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Reference a vtípky ve světě Zaklínače

CD Projekt je pověstný tím, že do svých her pravidelně ukrývá množství vtípků a pop kulturních referencí na filmy, hry nebo knížky.  Předpokládám, že si snad každý, kdo hrál Zaklínače 2 pamatuje na mrtvolu v bílé kapuci, ležící vedle zničeného dostavníku, odkazující na skok důvěry z videoherní série Assassin’s Creed nebo na elfa Iorvetha nabízejícího Geraltovi chléb lembas z Pána prstenů. Zaklínač 3 není výjimkou a stejně jako předchozí díly obsahuje těchto skrytých odkazů celou řadu. Pojďme se tedy na některé z nich podívat.

Ještě drobná poznámka pro začátek, několik easter eggů je ukryto i v rámci hlavní úkolové linie, z tohoto důvodu se není možné vyhnout vyzrazení určitých příběhových bodů. Pokud jste tedy Zaklínače 3 ještě nedohráli, raději si článek přečtěte později. 

Sněhurka a sedm trpaslíků

V rámci úkolu Ostrov mlh se Geralt setká se s čtyřčlennou trpasličí skupinou schovávající se v chalupě uprostřed ostrova. Aby si Geralt získal důvěru trpaslíků, musí se nejprve podívat po jejich třech ztracených kamarádech (4+3=7). Jak Geralt po splnění úkolu zjistí, v chalupě se nachází i Ciri, která však spí hlubokým spánkem. Tento motiv odkazuje na Sněhurku ze stejnojmenné pohádky.

Hvězdné války

Na souostroví Skellige může hráč narazit na lovce odměn, který Geralta požádá, aby mu pomohl vypořádat se s několika bandity v nedaleké jeskyni. Na první pohled standartní úkol však ozvláštňuje fakt, že onen lovec odměn se jmenuje Djenge Frett, což je samozřejmě reference na Jango Fetta z filmové série Hvězdné války.

Monthy Python

Referencí na díla této slavné komediální skupiny je ve hře hned několik. Na první z nich můžeme narazit v rámci úkolu Pravda je ve hvězdách, při kterém musí Geralt získat vzácnou bylinu z jeskyně na pobřeží. Tato jeskyně je však chráněna sněžným zajícem obklopeným množstvím mrtvol. Jedná se o odkaz na scénu z filmu Monthy Python a Svatý grál. Na film Život Briana pak odkazuje celý úkol Léčba šokem.

kryD9Tu

Hra o trůny

Odkazů na tuto populární knižní sérii je v Zaklínači nespočet. Na nejvýraznější však můžete narazit na malém ostrůvku Kaer Almhult na Skellige. Na tomto ostrově se nachází pevnost s množstvím cel, které mají místo jedné stěny propast. V jedné z nich můžete najít mrtvolu trpaslíka, která se podobá Tyrionu Lannisterovi, který se do podobné cely dostal v prvním díle.

The_witcher_3_game_of_thrones

Švejk

V úkolu Poklad hraběte Reuvena se jedno z NPC jmenuje generál Josef Švejk, jedná se o odkaz na hlavní postavu knihy Jaroslava Haška.

Temná věž

Postava démona, milujícího triky a hádanky jménem Walter O’Dim, vystupující v knižní sérii Temná věž od amerického spisovatele Stephena Kinga se stala předobrazem k postavě zrcadelníka (Gauntera O’Dimma) z datadisku Srdce z kamene.

TW3HeartsofStoneTeaserMain

Pád domu Usherů

Ve Velenu může hráč narazit na úkol Pád rodu Zápatských. Název je referencí na hororovou povídku E. A Poa Pád rodu Usherů. V originále název úkolu zní The Fall of the House of Reardon a název knihy je The Fall of the House of Usher.

Hrabě Monte Christo

V hlavní úkolové lince, konkrétně v úkolu Poslední přípravy se Geralt setkává s uprchlým vězněm, jménem Abbé Faria. Stejná postava vystupuje i v knize Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo. V knize Abbé Faria pomáhá utéct Edmontu Dantèsovi z vězení, spojitost je tedy zřejmá.

Hříšní lidé města pražského

Tato reference nebyla do hry přidána vývojáři, ale překladateli z Comgadu, kteří měli na starost českou lokalizaci. Jedná se o název úkolu Hříšní lidé města novigradského. Nic než název však hru a český seriál nespojuje. Název úkolu v org. zní The Gangs of Novigrad, což je odkaz na film Gangs of New York. Jedná se jen o drobný příklad toho, jak dobří překladatelé v Comgadu vlastně jsou.

Friedrich Wilhelm Nietzsche

Můj oblíbený easter egg můžeme najít na konci vedlejšího úkolu Ochránce víry, když se Geralt setká se skupinkou studentů z Oxenfurtské univerzity, ničící náboženské pomníky. Pokud se s nimi dáte do řeči, studenti tvrdí, že je poslal profesor Friedrich, který tvrdí, že bůh je mrtvý a oni musí vytvořit nové hodnotové systémy oprostěné od náboženských dogmat. Lidé zajímající se o filosofii, pravděpodobně vidí jasnou paralelu mezi tímto úkolem a Nietzscheho učením.

Erwin Schrödinger a jeho kočka

Na slavný paradox kvantové mechaniky, známý jako Schrödingerova kočka odkazuje úkol Hra na kočku a na vlka. V průběhu úkolu můžete narazit na dopis zaklínače ze školy kočky Schrödingera, ve kterém stojí, že může být živý nebo mrtvý, stejně jako kočka v již zmíněném experimentu.

Podobných referencí a vtípků jsou ve hře ještě desítky. Stačí mít oči otevřené a hra okamžitě získá další nečekaný rozměr.