Heroes desková hra v češtině

Jak správně mastit Gwent karty v Zaklínači 3

Rubriky: Ze světa Zaklínače | komentáře

Hrajete Zaklínače 3 a poprvé jste narazili na Gwent? Pokud se vám zdá zpočátku nesrozumitelný a těžký, nebojte se. Uvidíte, že si Gwent nakonec zamilujete natolik, že jeho hraním v Zaklínači 3 strávíte dlouhé hodiny. Máme pro vás užitečné začátečnické rady, které vám pomohou vybudovat si účinnou herní strategii, oškubat soupeře a vyhrát všechny turnaje ve hře. 

Co to ten Gwent vlastně je?

Gwent je jednoduchá deckbuildingová karetní hra. Deckbuilding je mechanika známá spíše z moderních deskových a karetních her a znamená tvorbu vlastního balíčku herních karet podle určených pravidel. V Gwentu hrajete za jednu ze čtyř (později s DLC pěti) frakcí. Karty každé z nich mají specifické vlastnosti, a proto se i liší taktika, kterou při hře s nimi používáte. Cílem je vyskládat na herní pole karty s vyšší hodnotou než soupeř. 

Hru začínáte s tzv. základním balíčkem , který ale stále rozšiřujete. Lepší karty můžete vyhrát nad jinými hráči, nakoupit od postav, které obchodují nebo objevit schované ve hře.

Protože je Gwent deckbuilding, stává se jeho nejdůležitějším prvkem právě sestavení samotného balíčku. Čím více budete mít karet, tím snadněji poskládáte vhodné kombinace s určitými efekty (komba), které vám dopomohou k vítězství.

Tip: Tady se hned dostáváme k časté začátečnické chybě, kterou je tendence mít v balíčku co nejvíce karet. Nejlepší taktikou je ale hrát naopak s co nejomezenějším balíčkem (s co nejmenším přípustným počtem karet), který je ale poskládaný tak, aby se karty vzájemně maximálně doplňovaly a vy tak měli co největší šanci, že vám potřebná karta přijde včas. S přeplněným balíčkem tato šance rapidně klesá.

Co mám kam vykládat?

Gwent se skládá z karet a herní plochy. Oba dva hráči před sebe vykládají karty do jedné ze tří řad, které představují bitevní linie. Nejblíže soupeři je první řada, tedy první linie, za ní následuje zadní voj a nejblíže k hráči se nachází poslední řada zvaná obléhací linie.

Každá karta na sobě pak má ikonu, která určuje, do které z řad může být vyložená.

Jak se Gwent hraje?

Jako první si zvolíte, za jakou frakci budete hrát. Časem si pravděpodobně najdete svou oblíbenou, ale na začátku je dobré zkusit si všechny. I proto, že díky tomu lépe proniknete do myšlení protivníka. Poté si upravte svůj balíček karet tak, abyste byli spokojení s jeho složením a zvolte velitele, jehož schopnost je pro vás nejpříhodnější.

Důležité: Gwent se hraje na 2–3 kola (resp. na 2 vítězství), ve kterých hráči pracují jen a pouze s kartami, které obdrží na začátku hry (případně je získají speciálními efekty, např. pomocí špehů, nicméně hrajete v zásadě celou partii pouze s tím, co vám na začátku přišlo do ruky). Nevyplýtvejte si tedy všechny karty hned v prvním kole!

Na začátku partie si náhodně vylosujete 10 karet ze svého balíčku. Ty si prohlédnete a následně máte možnost 2 z nich vyměnit. Respektive je zahodit a náhodně si za ně dobrat jiné.

Abyste vyhráli, je výhodné mít karty s co největší hodnotou nebo s co nejlepšími efekty. Ve chvíli, kdy máte svůj balíček ještě před hrou dobře sestavený – ideálně tak, že máte velkou pravděpodobnost získat karty, které svůj efekt vzájemně násobí – se vám bude hrát poměrně snadno.

Těchto pravidel se ale držte i v případě, že nejste v tak pokročilé fázi Zaklínače 3 a hrajete víceméně se základním balíčkem. Snažte se násobit efekt karet a vykládat co nejvyšší hodnoty. Velmi výhodné, resp. téměř klíčové, je používat co nejvíce špehů, díky kterým si doberete karty navíc.

Následně se protivníci střídají v tazích, kdy vykládají karty na herní plochu. Sledují svoje a soupeřovo skóre (sčítají hodnotu karet ze všech tří řad). Ve chvíli, kdy máte pocit:

  • že máte dostatečné skóre na to, abyste kolo vyhráli,
  • nechcete plýtvat další karty,
  • vidíte, že soupeře už nepředběhnete,

pasujete (vynecháte tah) a kolo pro vás končí. Soupeř může dále hrát. Jakmile pasuje i on, vyhodnotí se vítěz kola a hraje se dál. Kdo vyhraje 2 kola, vyhrává celou partii Gwentu a s ní pořádnou sumičku nebo dokonce i novou kartu.

TIP: Přečtěte si, proč je Zaklínač 3 totálně boží.

Tipy, jak Gwent vyhrát

Zkuste nejprve několik partií proti soupeřům v Bělosadu, který sám o sobě slouží jako tutorial, a to i v oblasti Gwentu. V dalším průběhu hry (Velen, Novigrad ad.) vám přijdou vhod následující tipy.

  • Používejte co nejvíc karet špehů, které vám doplní další karty do ruky. Ve spolupráci s návnadami se jedná o ďábelské kombo.
  • Ničte nejsilnější soupeřovy karty jen v případě, že nemáte vyložené karty stejné hodnoty – jinak zničíte i své.
  • Používejte karty, které vzájemně podporují svůj efekt, například Ježibaby ve frakci Příšer nebo Temnot, která je multifrakční, nicméně je zapotřebí DLC Srdce z kamene.
  • Používejte karty hrdinů, které soupeř nemůže zničit.
  • Mějte v balíčku léčitele (kterého se většinou hodí použít až v pozdější fázi hry), dokáže vytáhnout kartu z vašeho odhazovacího balíčku zpět do ruky.
  • Nebojte se někdy nechat soupeře jedno kolo vyhrát. Zvláště pokud by vás dohnání jeho skóre stálo až moc karet. Raději ho nechte, ať si dobré karty vyplýtvá a vy ho rozdrtíte v příštích kolech. Díky této taktice se dá v závěru vyhrát i jedinou kartou!
  • Nevyplýtvejte si nejlepší karty hned na začátku.
  • Používejte velitelský roh (určitě zužitkujete v balíčku i dva nebo tři ideálně doplněné kartou Marigolda, který má v zásadě identický efekt). Ale až ve správnou chvíli. Pokud ho použijete moc brzy, soupeř partii pravděpodobně vzdá. Ale vy chcete, aby si nejdříve vyplýtval nějaké ty karty, nejlépe silné. 
  • Karty počasí nejsou příliš účinné, zabírají v balíčku až moc drahocenného místa. Mnohem výhodnější je použít velitele, který ruší efekty počasí, co vyložil soupeř.
  • Hrajte Gwent co nejvíce. Nejlépe se zlepšíte samotným hraním. Navíc tak získáte nové karty, které vaši hru posunou dál. 

Pokud se vám hlavně zpočátku kampaně nebo proti určitým konkrétním soupeřům nebude příliš dařit, neházejte kvůli tomu Geraltovu karbanickou vášeň hned do žita. Zpočátku nebudete mít kdovíjaké karty, přičemž mnoho z těch lepších získáte až později v průběhu kampaně. Spoustu karet obdržíte nejen plynutím příběhu herní kampaně, ale i důkladným průzkumem mapy, sidequesty a kontaktováním potulných kupců, kteří občas mají pár karet „skladem“. 

Tip: Jakmile se dostanete k táboru kočovných herců severně od Novigradu, určitě se zastavte ve stánku nejbližšího kupce a nenechte se jím odbýt. Sice by chtěl jen mastit karty, ale v okamžiku, kdy ho přesvědčíte k obchodu, budete velmi příjemně překvapeni jeho sortimentem.

A co v okamžiku, kdy jste získali všechny gwentové karty (a příslušný achievement) a vyhráli všechny turnaje? Gwent se stal natolik populárním, že vyšel v malém nákladu i jako skutečná fyzická deckbuldingová karetní hra, je jádrem mobilní verze Zaklínače i motorem další hry ze zaklínačského světa Thronebreaker. Ten v sobě obsahuje nejen animované Gwent karty, ale navíc je neskutečně originální kombinací tahové strategie a strhujícího grafického románu. I v Thronebreakerovi se stejně jako v Zaklínači 3 setkáte se spoustou voleb mezi špatným a ještě horším, a ačkoliv je Thronebreaker oproti Divokému honu podstatně skromnější počin, užijete si s ním desítky hodin zábavy. A samozřejmě velkolepých karetních soubojů!

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments