Heroes desková hra v češtině

Nivellen: Kdo je prokletý muž z Redanie?

Rubriky: Ze světa Zaklínače | komentáře (4)

Druhá série Zaklínače je konečně venku a my si můžeme užívat nové díly seriálu. V souvislosti s prvním dílem premiérové řady si dovolíme přípomenout také příběh postavy Nivellena. Redanský chmaták si totiž zaslouží pozornost nejen neznalců knižních zpracování Zaklínače, ale nás všech – třeba pro řádnou rekapitulaci. Jen dejte pozor na spoilery!

Nivellen byl už od mala v častém styku s nekalými praktikami – „jak přijít snadno k penězům„. Jeho otec a praotec vedli tábor lupičů, což se jim stalo velmi rychle osudným. Mladý Nivellen tak zdědil velení lupičské skupiny. Nadšení a naivita zpočátku zapudily jakékoliv pocity lítosti, když se ochotně podílel na nekalých činech bandy.

Ve spárech kletby Coram Agh Tera

Jednoho dne gang vyloupil chrám v Gelibolu (východně od Blavikenu) a přinutil Nivellena, aby tam znásilnil mladou kněžku. Než si kněžka vzala život, plivla mu do tváře a proklela ho, přičemž mu řekla, že je „zrůda v kůži muže“ a že se stane „zrůdou v kůži zrůdy“. Zmínila se také o způsobu, jak kletbu zrušit, ale Nivellen této části tak docela nerozuměl. Později vyjde najevo, že mluvila o krvi a milované osobě. Nivellen a jeho parta přitom nevěděli původ té ženy. Byla to kněžka Coram Agh Tera, kultu Lvohlavého pavouka, který uctívali někteří lidé v Severních královstvích.

Pár dní nato se Nivellenova podoba změnila v monstrum, ačkoli jeho mysl a osobnost zůstaly nedotčeny. Zatímco zmatený Nivellen v panice zuřil, domácí personál jeho panství utekl. Samotné panství odráželo jeho náladu, všude bouchaly dveře a létal nábytek. V důsledku toho zemřelo poměrně dost lidí. Dokonce i jeho kočka Glutton utekla ve strachu pryč.

Byl jednou jeden Nivellen

Panství Nivellena

Nivellen na vše rezignoval a v celém panství zůstal sám. Když jednou uviděl muže, který se snažil ukrást růže ze zahrady jeho tety, rozzuřený vyběhl ven, aby si to s lupičem vyřídil. V tu chvíli si vzpomněl na pohádky z dětství o princeznách, ve kterých díky pravé lásce mění žáby v prince. Zoufalý Nivellen požadoval, aby mu obchodník výměnou za jeho život dal svou dceru za ženu. Dceři obchodníka bylo jen 8 let, proto bylo Nivellenovi muže líto a raději ho pozval do svého panství. Pohostil ho a daroval mu malou část jeho obrovského mění.

Zpráva o tom se rychle rozšířila. Během několika týdnů přišlo na panství spousty obchodníků se svými dcerami, aby se dohodli s Nivellenem. Jedna z nich měla dělat Nivellenovi rok společnost, vyměnou za slušnou sumu peněz. Zpočátku byla dívka vyděšená z jeho podoby, ale po pár měsících soužití si zvykla. Nivellen se však v její blízkosti cítil velmi rozpačitě a nedokázal se přimět k tomu, aby s ní promluvil, protože neměl žádné zkušenosti s rozhovory se ženami. Poté co uplynul společný rok, dívka od Nivellena odešla. Ten se rozhodl všechny další podobné nabídky odmítat.

Harém monstra

Přesto si v důsledku strachu ze samoty zval do domu dámskou společnost. První z těchto žen byla dívka jménem Fenne, tu po nějaké době vystřídala Primula, dcera zchudlého rytíře. Nivellen, který díky těmto vztahům získal sebevědomí a ponětí o komunikaci se ženami, vystřídal další dvě přítelkyně Ilku a Venimíru.

V určitém okamžiku během soužití s jmenovanými partnerkami na jeho sídle, začal čím dál více přijímat svůj stav a stále méně toužil po návratu do původní podoby. Nivellen si zvykl na výhody monstrózního těla, obdařenost magii, která mu byla udělena spolu s prokletím, zatímco ve své původní lidské podobě byl spíše churavým mužem. Navíc se jeho pověst netvora ukázala být odstrašujícím příkladem pro rodinné nepřátele a lupiče. Konečně se tak jeho tělo ukázalo jako afrodiziakum, které mu umožňovalo upoutat zájem dívek, jež by mu jinak příliš pozornosti nevěnovaly.

Návštěva Vlka

Geraltova návštěva

Dvanáct let po životě v prokletí se setkal s Geraltem z Rivie, který vyšetřoval smrt obchodníka a jeho družky poblíž Nivellenova sídla. Nivellen nejprve Geralta nepozná a zaútočí na něj. Když ale pozná starého známého, pozve ho dál, když zaklínač požádá o trochu vody pro svého koně a pro sebe. Nivellen se Geraltovi otevře, přičemž zjistí, že je zabiják monster a začne se domnívat, že byl do sídla poslán aby na něčí žádost Nivellena zabil. Když se záhy přesvědčí o opaku je Nivellenovi nabídnuta pomoc se zrušením kletby, kterou obratem na Geraltovo překvapení odmítne.

Nivellen se přizná, že si všiml přítomnosti Vereeny a její možné role ve smrti dříve potkaného obchodníka a jeho ženy. Geraltovi se svěřuje s jeho nočními můrami a táže se, zda by mu mohla ublížit a jak. Zaklínač nedovede na obavy Nivellena jednoznačně odpovědět, přičemž ho žádá aby byl ve všech případech opatrný. Když Geralta vyprovází, oba se shodnou na názoru, že Vereena je pravděpodobně rusalka.

Miluji tě, zemři

Vereena

Později ve stejný večer se Geralt střetne s Vereenou, když zjistí, že je bruxa. Uprostřed toho je vyruší Nivellen, který se snaží boj přerušit. Vereena Geralta ochromí výkřikem a zároveň se přiblíží k zaklínači, aby ho zabila. Nivellen ji osloví a probodne dlouhou tyčí. Nabodnuta na tyč řekne Nivellenovi, že ho miluje a posléze se mu snaží prokousnout hrdlo, ale Geralt využije situace a setne bruxe hlavu, než stačí Nivellena zabít.

Smrtí bruxy Vereeny se strhne Nivellenova kletba, která spočívala ve ztrátě někoho, kdo ho bude milovat.

Příběh Nivellena pochází z prvního dílu knížního Zaklínače – Poslední přání. Nově byl ztvárněn také v prvním dílu druhé řady seriálu Zaklínač na Netflixu, kde je dějová linka oproti knize drobně upravena. Roli v seriálu ztvárnil norský herec Kristofer Hivju (známý zejména díky jeho působení v seriálu Hry o trůny, kde hrál postavu Tormunda Giantsbaneho).

Zdroj: witcher.fandom.com, Egor Ursus Gafidov, Alexander Mokhov, MartaFW, Netflix

Odebírat
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
clario
Host
clario
2 let před

Nivellen nejprve Geralta nepozná a zaútočí na něj. Když ale pozná starého známého… ???? Vždyť ti dva se nikdy dříve nepotkali. Přečtěte si tu povídku prosím znovu a nepleťte čtenářům hlavu nesmysly ze seriálu.

Harry
Host
Harry
2 let před

Doplním, že poprvé se příslušná povídka „Zrnko pravdy“ objevila v povídkové knížce Zaklínač – Stříbrný meč v roce 1992 či 1993 (dotisk).

Dudu
Host
Dudu
2 let před

Kult Lvohlavého pavouka, nikoli Pavoučí hlavy lva. Prosím o opravu. Dík.